MVC

MVC dersleri Detay icin tıklayınız

MVC M=Model V=View  C=Controller kelimelerinin başharflerinin kısaltması ile oluşmuştur.Veriler (model) ve kullanıcı arayüzü (view) birbirini etkilemeden düzenlenebilir. Model-view-controller, bunu controller adı verilen ara bileşenle, veri gösterimi ve kullanıcı etkileşiminden, veri erişimi ve iş mantığını çıkarma suretiyle çözmektedir.Mvc sanılanın aksine sadece Microsfot tarafından asp.net e sunulan bir teknoloji değildir PHP ,ASP hatta Java için frameworkleri bulunmaktadır 

bakınız MVC dersleri 5
MVC

Web API Detay icin tıklayınız

bildiğiniz gibi MVC4'un en önemli yeniliklerinden biri web API(yazarlarımızdan mk da bunu vurgulamişti ).Yabancı bloglarda bu web API cok vurgulandı.VS2011 beta da web api cok vurgulandı.incelediğim kadarı ile web api  HTTP servisleri icin kullanılan bir framework.Uygulamalarınızda json ve xml formatında veri döndurmeyi kullanışlı hale getiriyor.Böylece gmail sayfasında ki gibi fantastik sayfalar daha rahat oluşturabilirsiniz
daha detaylı bilgi icin tıklayınız 
başka bir detay
bu da son detay 

bakınız yazilim sözlukte de MVC ile etiketlenen tum konular0
MVC

MVC Detay icin tıklayınız

sık sık neden asp.net mvc kullandığımız soruluyor. ben de gizemli bir şeymiş gibi pek yazmamışım bu konuda. asp.net mvc, asp ve asp.net'teki sorunların tamamını çözüyor ve sql server ile diğer ikisi kadar uyumlu (asp ve asp.net). bahsi geçen sorunlar neydi dersek liste çok uzun ama akla hemen gelenler:

asp  sorunları:

- spagetti koda müsait - html koduyla business kodu içli dışlı - istesen ikisini ayırırsın ama elin de gitmiyo bu kolayına geldiği için.
- dandik dil (vbscript) - performansı kötü - altındaki framework çok yetersiz (caching altyapısı yok, hashtable gibi basit yapılar için com objeleri üzerinden idareten çözümler gerekiyor) - rahatça genişletilebilir olmaktan uzak - tutarsız yığınla saçma şey. (asp'de jscript alternatifi var ama onda da başka şeylerde sıkıntı var - misal datediff, dateadd gibi sık kullanılan fonksiyonlar eksik - bazı sözdizimleri daha zahmetli - yığınla workaround gerektiriyor)
- com tabanlı genişletilebilirlik yapısı deployment için tüm web uygulamasının kapatılması gibi sıkıntılı çözümler gerektiriyor.
- 1997'den beri geliştirilmiyor - desteği de uzun vadede tamamen kesildiği zaman altyapıda çıkabilecek olası bir güvenlik açığının çözümsüz kalma riski var.
- unit testing zor/zahmetli.
- dahili url routing sistemi yok. o yüzden asp'nin adını değiştirmek tüm url yapını değiştirmek anlamına geliyor. restful url'ler için harici modüller gerekiyor. (ekstra konfigurasyon vs)

düz asp.net (webforms) sorunları:

- leaky abstraction - yani web öğrenmek yerine webforms'un tag syntax'i ve tüm compone0

Projeler

 • 03
  Haz

  Hes Kodu entegresi

  Hes Kodu entegresi
 • 30
  Ara

  Lojistik sektöru icin GPS

   Lojistik sektörune yönelik uygulama geliştiren muşterimiz icin arka planda da calışan gelişmiş GPS uygulaması tamalandı
 • 14
  Ara

  Ucak bileti projesi

   Antalyanın önde gelen seyahat acentelerinden olan muşterimiz icin yaptığımız ucak bileti projesi tamamlandı
 • 15
  Kas

  Tatil Projesi tamamlandı

   Online otel,ucak ve tur rezervasyonu sağlayan ve alt acente ile hotel b2b modulleri de barındıran müşterimizin yeni projesini başarıyla bitirdik  
 • 03
  Eki

  Yeni Turizm projesi tamamlandı

   Önde gelen seyahat acentelerinden olan müşterimizin yeni turizm rezervasyon projesi web ve mobil uygulama olarak tamamlandı  

Etiket Bulutu